O záchranné stanici

Hlavním posláním naší práce je péče o zraněné a jinak postižené volně žijící živočichy s cílem jejich vyléčení a navrácení zpět do volné přírody. Pečujeme také o osiřelá mláďata, nevyspělá pozdní mláďata ježků, která na podzim nemají dostatečnou hmotnost nutnou pro úspěšné přezimování, provádíme záchranné transfery živočichů z ohrožených nebo narušených biotopů (především škeblí a raků) a na vybraných lokalitách zabezpečujeme ochranu obojživelníků při jarním tahu před úhyny na rušných silničních komunikacích.
Důležitou součástí naší činnosti je dále poskytování ekoporadenství v oblasti ochrany živočichů a obecně ekovýchova a osvěta veřejnosti.

Záchranná stanice pro živočichy ČSOP Vlašim je členem Národní sítě pro handicapované živočichy, v rámci které zajišťuje péči o volně žijící živočichy na území obcí s rozšířenou působností Benešov, Čáslav, Humpolec, Kutná Hora, Pacov, Pelhřimov, Říčany a Vlašim. Zde je mapa působnosti stanice.
Rychlou pomoc živočichům zajišťujeme s pomocí našich odběrných míst v Benešově, Černých Voděradech, Mokré Lhotě u Bystřice, Neveklově, Ostrově u Vlašimi, Pelhřimově, Říčanech, Sázavě a v Týnci nad Sázavou.

Byla založena v Podblanickém ekocentru v roce 1994 Českým svazem ochránců přírody Vlašim. V roce 2011 byla vybudována nová, veřejnosti nepřístupná léčebná část stanice nedaleko obce Pavlovice, jejíž součástí je i veterinární ordinace. Prostory staré stanice v centru Vlašimi byly rekonstruovány v ryze expoziční část s názvem paraZOO, kde mohou návštěvníci shlédnout nejrůznější zástupce volně žijících živočichů České republiky a především se dozvědět řadu informací o možnostech ochrany zvířat a prevenci jejich zraňování.