Vlašimské jiřičky dostaly náhradní hnízda
V květnu loňského roku byla na vlašimské prodejně Albert v hnízdní sezóně odstraněna desítka hnízd jiřiček obecných. Společnost Ahold, která prodejnu vlastní, nechala na budovu umístit umělá hnízda jako kompenzaci tohoto hrubého činu.
Čejky si samy hnízdo neochrání
Vyhlašujeme sbírku na ochranu hnízd čejky chocholaté. Pomozte Záchranné stanici pro živočichy Vlašim chránit jejich hnízda.
Kos v mřížce nárazníku auta
V pátek 15. ledna jsme řešili kosa zaseklého v mřížce nárazníků. Vážně vypadajíc nehoda, však dopadla dopadla dobře.
Čolek v prosinci?
V úterý 29. prosince jsme obdrželi telefonát, kvůli nalezenému obojživelníkovi ve stájích. Z obojživelníka se vyklubal krásný čolek velký, náš největší druh čolka. Ten se pohyboval v boxu pro koně ve stájích Favory v Benicích
Tulák se zatoulal do Maďarska, prozatím jeho cesta končí
Černý čáp, který byl 21. září vypuštěn na rybníce ČSOP Vlašim u Částrovic, byl odchycen pracovníky Maďarské ornitologické společnosti u obce Királyvölgy. Nepřízeň počasí způsobila, že si čáp nebyl schopen obstarat dostatek potravy a byl dezorientován.
Černý čáp od Říčan putuje na jih, sledujte jeho cestu
Vlašim. V pondělí 21. září se na svou pouť vydal Tulák – černý čáp, který několik týdnů pobýval v Záchranné stanici pro živočichy Vlašim. Jeho cestu na jih lze sledovat online.
Benešovský hasičský sbor pomohl se záchranou ostříže lesního
Ve čtvrtek 4. června byl do Záchranné stanice pro živočichy Vlašim nahlášen nález nalezeného dravce, který visel zachycený na hnízdě v Kácově Lhotě u Benešova. Jednalo se o ostříže lesního a na pomoc s vyproštěním přijeli benšovští hasiči.
Sanitka pro zvířata je skoro v cíli, pomoci jí můžete i vy
Ve sbírce Sanitka pro zvířata už se nám sešlo přes 360 000 Kč a chybí tak posledních 80 000 Kč, abychom mohli konečně pořídit novou sanitku. Obracíme se proto i na širokou veřejnost. Každý drobný dar nám teď pomůže. Pomáhat zvířatům s námi můžete na portálu darujme.cz.
Záchranná stanice nebude do 4. 4. 2020 provádět výjezdy pro zvířata
Omlouváme se, ale vzhledem k současné nákazové situaci a opatření o omezení pohybu nebude záchranná stanice do 4.4. provádět výjezdy pro zvířata
Výzva veřejnosti. Uprchlý rys ze zajetí!
Na Žďársku uprchl ochočený rys „Monty“ svému chovateli, ani po několika pokusech se bohužel šelmu nepodařilo odchytit zpět. V současné době se pohybuje na Benešovsku.
Výběrové řízení na pozici odborný pracovník/ice Záchranné stanice
Pokud hledáte práci, která se Vám může stát koníčkem a životním posláním, pak je toto správná volba!
První „zachráněný“ zajíček!
Jaro je ještě zdánlivě daleko, přesto v Záchranné stanici ve Vlašimi pečují již o první mládě zajíce polního. Lidé se často mylně domnívají, že mládě je opuštěné a odeberou ho z přírody zbytečně. Nedělejte stejnou chybu, neberte mláďata jejich rodičům!
Ohlédnutí za rokem 2019
Konec starého a začátek nového roku patří v mnoha organizacích především administrativě, dolaďují se závěrečné zprávy a dotahuje se vše, co se v loňském roce nestihlo. Jinak tomu nebylo ani v Záchranné stanici pro živočichy ve Vlašimi. Díky statistickému vyhodnocení mohou ošetřovatelé ze Stanice říci, že v roce 2019 přijali o 56 živočichů více, než v roce předešlém.
Potápka zpět na svobodě
Vodní pták, led a hasiči. Výstižná klíčová slova nedávné záchranné akce vlašimských ochránců přírody. Výborná spolupráce ušetřila jeden ptačí život.
Děkujeme!
Blíží se Vánoce a doba adventu vybízí k dávání dárků. Když se však nad tím zamyslíme, není důležité, kdy dárky dáváme, ale především mají-li svůj smysl. Nedávno si tak svůj předvánoční dar vyzvedli ošetřovatelé vlašimské Záchranné stanice pro zvířata.
Rozinka má kamaráda. Narodil se na konci října!
„Na konci srpna jsme veřejnost informovali o příjmu malé mufloní slečny. Přivykli jsme ji na láhev s dudlíkem, náhradní mléko a pojmenovali ji Rozinka. Netušili jsme, jaké další překvapení nám příroda chystá. Na konci října jsme adoptovali další osiřelé mufloní mládě!“ Hlásí ošetřovatelé vlašimské Záchranné stanice pro zvířata.
Pomozte s Makrem zvířatům
Průhonice/ Vlašim - V rámci mezinárodního dne zvířat proběhne dne 4. 10. 2019 v Makru Průhonice dobročinná sbírka pro Záchrannou stanici ve Vlašimi. Pomoci můžete i Vy.
Živé „poklady“ v blátě
Blíží se období výlovů a tak je nejvyšší čas si připomenout, že v rybníce nežijí pouze ryby. Po vypuštění vody můžete na odhaleném dně najít lastury vodních mlžů. A není škeble jako škeble. Například škeble rybniční patří mezi silně ohrožené druhy živočichů. Přestože v sobě neskrývá perly, je třeba ji chránit. Své o tom vědí ošetřovatelé z vlašimské zvířecí záchranné stanice.
Srpnové překvapení s kopýtky
Kdy v přírodě vše pučí, líhne se a rodí? Na jaře. Ano, správně, avšak nikoli výhradně. I na přelomu léta a podzimu můžete, například při houbaření, narazit na takřka novorozence. O jedno takové pozdní mládě se nyní starají v Záchranné stanici pro zvířata ve Vlašimi. Jmenuje se Rozinka a je to, tedy zatím, drobounká muflonečka.
Zemědělci sčítají výnosy zemědělských plodin, ochranáři počty zachráněných hnízd
Při senosečích probíhají kampaně na ochranu srnčat. Ta však nejsou jediným druhem ohroženým zemědělskými pracemi. Znáte motáka lužního? A čejku chocholatou? Obojí jsou ptáci hnízdící na zemi. Jejich vajíčka a mláďata se snaží před zničením těžkými stroji chránit vlašimští ochránci přírody.
Záchrana volavky „na vodě“
Vodácká sezóna je v plném proudu. Možná právě díky tomu našla pomoc zraněná volavka popelavá. Minulý týden ve středu si jí všimli lidé z lodi a na místo přivolali ošetřovatele vlašimské Záchranné stanice pro zvířata. Těm se ji povedlo odchytit a po několika dnech léčení se konečně zažehla jiskřička naděje v možné uzdravení.
Co chytneš v obilí?
Ne všichni větší ptáci kroužící nad polem jsou káně lesní. Jistě jste tak už někdy nevědomky pozorovali dravce výstižně pojmenované moták. Ochraně jednoho druhu motáka se prakticky věnují například v Záchranné stanici pro zvířata ve Vlašimi.
Ochrana hnízd černobílé krásky s chocholkou
Černobílý opeřenec létající nad poli a ozývající se svým nenapodobitelným hlasitým voláním. To je čejka chocholatá, líbivý pták ze skupiny bahňáků. V posledních desetiletích v naší krajině rapidně ubývá. Na Podblanicku proto již několik let probíhá monitoring a ochrana jeho hnízd.
Zachráněný orel úspěšně hnízdí
Zprávy o orlech mořských jste v médiích jistě již zaznamenali. Často jde bohužel ale o ty se špatným koncem, kdy došlo k jejich úhynu či likvidaci hnízda. Tentokrát se však povedlo tuto nešťastnou bilanci zvrátit. Ošetřovatelům vlašimské záchranné stanice se povedlo v nedávné době jednoho orla mořského zachránit, navrátit do přírody a ornitologové nyní hlásí, že se dokonce i stihl stát otcem.
Postav síť, zachráníš žábu!
Jaro se probouzí a s ním i žáby, které co nevidět zahájí svůj masivní tah za účelem rozmnožení. Připravujeme se proto na stavbu mobilních síťových zábran, které zamezují migrujícím obojživelníkům přístup na silnici, kde jsou ohrožováni projíždějícími automobily.